Mivel javítható egyszerűen a dolgozók produktivitása?
A Worldbank és az MNB kutatásai szerint egy magyar vállalatban a dolgozók termelékenysége az EU átlagának csupán 62%-át éri el, és mindössze 42%-át a top 5 uniós országnak. Ez is jól mutatja, hogy Magyarországon számos vállalat a potenciáljának mindössze töredékét tudja elérni – holott gyakran egyszerű és költséghatékony fejlesztésekkel is számottevően javítható a termelékenység.
A rosszabb produktivitás néhány fő oka:
- Digitalizáció hiánya: Túl sok idő megy el olyan folyamatokra, amelyek a megfelelő digitalizációval és automatizálással csak néhány kattintást igényelnének.
- Nem hatékony az információáramlás: Nem folyik eléggé szervezetten a kommunikáció a vállalaton belül – nem jut el minden fontos információ időben a megfelelő emberekhez, vagy épp túl sok felesleges információ zúdul a munkavállalókra, amik elterelik a figyelmüket a munkáról.
- Munkavállalói elégedettség, bizalom hiánya: Rossz a munkahelyi légkör, a dolgozók nincsenek meghallgatva, megbecsülve, ami miatt romlik a motiváltság és a bizalom.
Számos helyen azonban felismerték, hogy fejlesztésekre van szükség.
A CHEQ munkatársai átfogó kutatást végeztek, amelyben az ügyfelek HR és vezető pozícióban lévő munkatársaival interjúkat készítettek, valamint a dolgozók véleményét és tapasztalatait is felmérték kérdőívek segítségével.
Az interjúk elsődleges célja az volt, hogy feltárják, melyek voltak azok a területek, ahol hiányosságok, nehézségek érződtek a vállalatban, milyen céljaik voltak ezeken a területen a CHEQ bevezetésével, illetve hogy az eszköz segített-e ezeken a területeken javítani.
A kutatás alapján a három legfontosabb terület – a fent felsorolt fő okokkal összhangban – egyértelműen a következő volt:
- HR ügyintézés digitalizálása: A papíralapú ügyintézés lassú és rengeteg munkát igényel. A versenyképesség fenntartásához elengedhetetlen az alapvető folyamatok digitalizációja, felgyorsítása. Az ezáltal eredményezett hatékony ügyintézés ráadásul a dolgozói elégedettséget is javította a kutatás szerint.
- Hatékony belső kommunikáció: Fontos, hogy legyen egy egyszerűen kezelhető csatorna, ahol az információ mindenkihez azonnal eljut. Ezen felül lényeges, hogy a csatorna jól követhető és szabályozható legyen – ne terheljék rajta felesleges információkkal a dolgozókat, valamint legyenek statisztikák, analitikák, hogy követhető legyen az aktivitás.
- Dolgozók bevonása, elégedettség javítása: Egy hatékony belső kommunikációs csatorna másik fő funkciója, hogy csökkenteni tudja a dolgozók elszigeteltségét, és jobban be lehet vonni őket a vállalati életbe, kultúrába. Jól kihasználva egy ilyen platformot, akár csak alkalmi köszöntéseket küldve a munkavállalóknak is jelentősen javítható a dolgozók elégedettsége.
Konkrét példák az ügyfelektől:
- A túlóra jelentkezéseket egyik ügyfelünknél a részleg vezetője korábban úgy gyűjtötte be, hogy egyesével végig kellett kérdeznie a csapatának tagjait – olykor több körben is, ha nem volt mindenki jelen. A CHEQ bevezetése óta a túlóra jelentkezések összegyűjtése néhány kattintássá vált.
- Egyik ügyfelünknél áramszünet ütött ki. Szerencsére, a CHEQ-nek köszönhetően azonnal elérhető és tájékoztatható volt mindenki a teendőkről, nem keletkeztek kavarodások.
A kutatás konlúziói:
- A CHEQ segítségével a kommunikáció hatékonysága javult, a korábban nehezen elérhető kékgalléros réteg is elérhetővé vált.
- A HR ügyintézés gyorsult és egyszerűsödött: az átfutási idő, illetve a folyamatokkal töltött munkaidő akár 80-90%-kal csökkent.
- A dolgozók elégedettsége, motiváltsága javult – a megkérdezettek 98%-a érezte magát megbecsültebbnek a munkahelyén a CHEQ bevezetését követően.
- A dolgozók 72%–a maximálisan ajánlaná a CHEQ használatát kollégáinak.