Az érzelmi intelligencia (EQ) fejlesztése magával hozza az üzleti teljesítmény javulását is – de mi kell hozzá?
Azt már korábbi vizsgálatok is kimutatták, hogy egy vállalat teljesítménye és a dolgozók elkötelezettsége között erős az összefüggés. Az is bebizonyosodott, hogy az alkalmazottak elkötelezettsége nem független a vezető érzelmi intelligenciájától.
Az érzelmi intelligencia hiánya jelentősen megnehezíti az eredmények elérésére irányuló igyekezetet. Az EQ minden más módszerhez képest megbízhatóbban jelzi előre a várható teljesítményt. Gyakran előfordul, hogy a máskülönben tehetséges emberek rosszul használják fel az idejüket és a szaktudásukat, és emiatt a cégek és az egyének egyaránt veszítenek. Az EQ terén elkövetett mulasztások sok cégnek jelentenek megoldásra váró problémát.
„Magas érzelmi intelligenciával jellemezhető vezetők képesek tartósan biztosítani kollégáik elkötelezettségét, lelkesedését, produktivitását és sikerességét.”
A kifejlett érzelmi intelligenciával rendelkező vezetők nem csak a kellemesebb és együttműködőbb munkahelyi környezethez járulnak hozzá, hanem a magasabb EQ közvetlenül is kihat az üzleti eredményességre. Az igazi vezetés a személyes befolyásból bontakozik ki – a jó vezető úgy igyekszik, hogy másokat rávegyen a feladatok teljesítésére és célok elérésére. Azonban csak akkor lehet a beosztottakra hatni, ha korábban kialakult az erős kötődés és együttműködés. Ez nem könnyű feladat, amihez a nem elég a puszta tudás. A kommunikációs készség az a tulajdonság, amely révén képes valaki másokra hatni, ehhez azonban kellően hatékony eszközök is kellenek. Minél hatékonyabb az eszközünk, annál jobban működik a kommunikáció is, annál nagyobb a pozitív hatás és az eredmény.
“Közvetlen, egyértelmű kapcsolat van a teljesítmény és aközött, hogy a kollégák hogyan érzik magukat a munkahelyükön. “
Mindenki ismer olyan sikeres embereket, akiknek lehet, hogy nincs több diplomájuk, viszont nagyon jól kommunikálnak másokkal, jól kezelik az emberi kapcsolataikat. Ugyanakkor bizonyára sokan találkoztak már olyan, máskülönben zseniális szakmai tudású emberekkel, akik a rosszabb kommunikációs képességük vagy alacsonyabb EQ-juk miatt gyengébben teljesítettek.
- A kérdések, amiket minden magas EQ-val rendelkező vezetőnek fel kell tennie önmagának:
- Tudom, hogy viselkedésemmel jelenleg milyen hatást váltok ki másokból?
- Miből veszem észre, ha másnak támogatásra van szüksége?
- Mennyire látom a különböző helyzeteket a többiek szemszögéből?
- Igazodik a kommunikációs stílusom az adott helyzethez?
- Látom előre, hogy mások hogy fognak reagálni bizonyos dolgokra?
- Mennyire osztom meg az érzéseimet másokkal?
- Befogadó vagyok közben mások érzéseire és gondolataira?
- Szoktam erre bátorítani másokat?
- Következetes vagyok abban, amit kommunikálok és amit teszek?
- Megtartom az ígéreteimet?
- Meg szoktam kérdezni másokat, hogy bizonyos döntésekkel kapcsolatban milyen érzéseik vannak?
- Tudatában van a döntéseket torzító, befolyásoló körülményeknek?
- Hogyan reagálok stresszes helyzetekben?
- Pozitívan és energizálóan hatok másokra?
- Folyamatosan fejlesztem önmagam?
- Hasznos támogatást nyújtok másoknak?
- Hozzájárulok a pozitív munkahelyi környezet kialakításához?
- Pozitív irányba mozdítom el mások érzelmeit?
A legfontosabb kérdés végül azonban az, hogy van-e kellően hatékony, digitális eszköz a vezető birtokában ahhoz, hogy a fenti készségeket kommunikálni tudja a beosztottjai felé. Ebben segít a CHEQ digitális belső kommunikációs megoldásunk, amely többféle platformon és eszközön is működik, így az irodai dolgozóktól a gyári fizikai munkásokig vagy a folyton úton lévő területi képviselőkig mindenki elérhető általa.
A CHEQ az adminisztratív feladatokon túl kiválóan alkalmas a beosztottak motiválására is, például:
- Kifejezhető vele az empátia – elismerés, megbecsülés vagy köszönet kommunikálása a teljes kollektívának vagy akár a dolgozók egy vagy több kiválasztott csoportjának. Őszinte érdeklődés más véleménye iránt (bevonás, lehetőség vélemény megfogalmazására)
- Hitelesség fenntartása – nyílt és őszinte, rendszeres kommunikációt biztosít, ahol könnyen és gyorsan lehet az eredményeket vagy akár a nehézségeket kommunikálni
- A beosztottak véleményének megismerésével (akár anonim kérdőív segítségével) érzelmileg tudatos döntés hozható – jobb döntéseket hozhatunk azáltal, hogy mások véleménye és érzelmei is beépülnek a döntési folyamatba
- A jobb teljesítményre ösztönzés egyik legfontosabb eszköze lehet az elismerés, visszajelzés, motiválás elsődleges csatornájaként
- Önirányítás – a CHEQ hatékonyabbá teszi a fejlesztéseket, továbbképzéseket, kiemeli a fontosságukat és elérhetőségüket, segít a hatékony időgazdálkodásban